Zakupy w sieci są wygodne i szybkie, jednak brakuje im ludzkiego kontaktu, dzięki któremu możemy wiele się dowiedzieć poza opisem produktu. Na szczęście i z tym internet sobie radzi i wychodzi naprzeciw.

Właśnie aby ułatwić zakupy i następnie korzystanie z naszego asortymentu będziemy przygotowywali różne poradniki i zamieszczali je tutaj.

Branża zegarków i biżuterii jest ogromna i w gąszczu zalewu ofert można się zgubić. My doradzimy, na co zwracać uwagę, jak kupować aby nie dać się nabrać, jak dbać i konserwować różnego rodzaju produkty, gdzie szukać pomocy itp.

Tematów jest wiele do omówienia i oczywiście jesteśmy otwarci na wszystkie sugestie i Państwa zapytania.

Zacząć chcemy od poradnika jak dbać o biżuterię posrebrzaną.

Kilka praktycznych rad i sposobów jak dbać i czyścić biżuterię posrebrzaną.

Biżuteria tego typu ma to do siebie, że po pewnym czasie zmienia lekko kolor na rdzawy. Nie oznacza to wcale, że trzeba ją wyrzucić, gdyż w bardzo prosty sposób można przywrócić pierwotny blask i wygląd aby znów cieszyła oko.

Zacznijmy od początku, czyli co robić i gdzie trzymać biżuterię posrebrzaną.

Najlepiej jeśli biżuterię taką trzymamy w osobnym miejscu, nie powinna leżeć z innymi rzeczami, gdyż srebro tego nie lubi. Produkty posrebrzane najlepiej trzymać w zamkniętych woreczkach foliowych tak zwanych strunowych (dilerkach). Dzięki temu ogranicza się dostęp wilgoci, która właśnie powoduję zmianę koloru. Pojemnik, szkatułka na biżuterię nie powinna być metalowa i najlepiej wyłożona czymś miękkim.

Jeśli już wiadomo jak przechowywać nasze skarby teraz pora na ich czyszczenie. Oto kilka prostych i sprawdzonych metod jak przywrócić blask produktom posrebrzanym.

Na początek trzeba pamiętać aby nie używać do czyszczenia szorstkich ściereczek, czy papieru. Najlepiej czysto bawełniane, delikatne materiały lub z mikrofibry. Można zaopatrzyć się w specjalną ściereczkę, które nie są drogie. Jeśli takiej nie mamy w domu, może być t-shirt bawełniany lub coś w tym stylu.

Specjalne preparaty do czyszczenia biżuterii posrebrzanej są skuteczne i nie wymagają od nas wiele wysiłku. Można je nabyć w większości salonów jubilerskich.

Domowych sposobów na czyszczenie jest wiele i każdy ma swoje wady i zalety. Przedstawię dwa, moim zdaniem najprostsze i najlepsze z nich, oba sam testowałem i na pewno zdają egzamin, są szybkie i łatwe a efekt bardzo dobry. Nie rzucam słów na wiatr, w wersji PDF dołączone są zdjęcia pokazujące jak wygląda źle przechowywana biżuteria po około roku a następnie wyczyszczona, różnica jest widoczna :)

1 - Należy do miseczki włożyć zwykłą folię aluminiową używaną w kuchni i zalać roztworem bardzo ciepłej wody z solą w proporcji 1 szklanka wody na 1 łyżeczkę soli. Sól należy dokładnie wymieszać aby się rozpuściła. Teraz trzeba włożyć naszą biżuterię i pozostawić na 1-2 godziny. Jeśli dany przedmiot ma bardzo wygiętą fakturę z wieloma zagłębieniami, można daną rzecz zostawić na dłużej. Po wyjęciu wszystkiego z roztworu wody z solą trzeba dokładnie opłukać a następnie delikatnie wytrzeć. Nasza biżuteria powinna odzyskać dawny blask :)

2 – Drugi domowy sposób to czyszczenie pastą do zębów. Może brzmi śmiesznie, ale przynosi efekt. Na biżuterię nakładamy niewielką ilość pasty do zębów i delikatnie myjemy szczoteczką. Proszę nie „szorować” zbyt intensywnie bo tylko zarysujemy i uszkodzimy powierzchnię. Trzeba to robić stanowczo, ale z wyczuciem. Biżuteria czyszczona w ten sposób szybko znów wygląda jak zaraz po zakupie. Resztki pasty trzeba spłukać pod wodą i wytrzeć.

Jak pisałem wyżej oba sposoby są sprawdzone i dobre, jednak ja wolę ten drugi.

Mam nadzieję, że ten krótki ale treściwy poradnik przyda się Państwu. Zapraszam do odwiedzania strony i czytania kolejnych tekstów, pozdrawiam Przemek

Poradnik w formie PDF - KLIKNIJ

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera poniżej i odbieraj darmowe poradniki.